C. Lightoller.

Urodzony 30 marca 1874 w mieście Chorley w Anglii. W wieku trzynastu zaledwie lat, postanowił zadbać o swoją przyszłość i zaczął prace na różnych statkach jako "chłopiec od wszystkiego". Był kilkakrotnie świadkiem niegroźnych wypadków na morzu, co spowodowało, że stał się doświadczonym człowiekiem w dziedzinie żeglugi w wieku kilkunastu lat.


Charles Lightoller.
Zdjęcie pochodzi
ze strony


Jego kariera w Linii White Star rozpoczęła się w styczniu 1900 roku. Jego dotychczasowe doświadczenie na morzu i dosyć młody wiek - 26 lat - postawił go na dobrej pozycji w hierarchii oficerów linii White Star. Co prawda nie miał jeszcze żadnego tytułu oficerskiego, ale mógł zbierać doświadczenie i umiejętności. Wkrótce potem dostał awans na czwartego oficera na mostku Media - 12 000 tonowego parowca pasażerskiego, kursującego na linii południowa Afryka <-> Australia.

Następnym statkiem, na którym służył Lightoller był Majestic. Lightoller był pod dowództwem kapitana Edwarda Smitha, posiadał również ten sam tytuł oficerski, co na Medicu. Następny awans to tytuł trzeciego oficera na pokładzie Oceania II. Po udanym i uczczonym awansie Lightollera, był triumfalny powrót na mostek Majestica, ale jako trzeci oficer. Po prawie 12 latach pracy w WSL był jednym z doświadczonych oficerów tej linii i doskonale sobie radził w trudnych sytuacjach. Dlatego też, dostał propozycje awansu na pierwszego oficera na bardzo dużym parowcu - na Titanicu. Lightoller do samego konca nie wiedział kto zostanie kapitanem tego statku. A został nim kapitan Edward Smith, a on sam miał swojego pewnego pierwszego oficera, którego zabiera nakażmy rejs od paru lat - oficera Murdocha. Dlatego na pokładzie Titanica Lightoller został zdegradowany z niedawno otrzymanego stanowiska, na drugiego oficera. Osobiście Lightoller uważał to za dyskryminacje ze strony kapitana, ale tolerując jego doświadczenie podporządkował się jego decyzji.

Lightoller nie zginął podczas katastrofy Titanica. Po tragedii napisał książkę opisującą całe zdarzenie tej nocy. Książka nosi tytuł "Titanic voyager" ["Podróż Titanica"].