Carpathia - statek wdów.

Statek transatlantycki linii Cunard, zbudowany w stoczni w Newcastle (Wielka Brytania). Zwodowany został 6 sierpnia 1902 a w pierwszy, dziewiczy rejs wypłynął w maju 1903. Statek ten jest słynny dzięki uratowaniu pasażerów Titanica dnia 15 kwietnia 1912 roku.

Kapitan Artur RostronCarpathia płynęła z Nowego Yorku, kiedy kapitan Artur Rostron (1869 -1943) otrzymał wezwanie o pomoc SOS (po raz pierwszy użyty podczas tonięcia Titanica)od tonącego w pobliżu statku. Rostron natychmiast skierował w statek w odległą o 60 mil ostatnią znaną pozycję tonącego Titanica, płynąc z prędkością 17 węzłów, której Carpathia nigdy przedtem nie osiągnęła. Pomimo tego statek przypłynął na miejsce katastrofy dopiero o godzinie czwartej nad ranem.

Kapitan Rostron okazał się bardzo przewidującym i doświadczonym dowódcą statku. Natychmiast po otrzymaniu sygnału pomocy z tonącego Titanica zorganizował prowizoryczne pomieszczenia dla rannych i wyziębionych, zorganizował pomoc lekarską, przygotował dźwigi i szalupy na wypadek konieczności użycia. Inżynierowie Carpathii zamknęli dopływ pary i ciepła do kabin, czyli ogrzewania, by ta była zużyta przez silniki do jak najszybszej prędkości. Rostron wystawił dodatkowo wielu obserwatorów na "oko" statku, by płynąca przez pole lodowe Carpathia nie podzieliła losu liniowca WSL. Zabrała na pokład wszystkich 705 rozbitków z szalup. Wilu pasażerów Carpathii nie wiedziało o akcji ratunkowej wykonywanej przez załogę statku. Dopiero kiedy nad ranem ujrzeli rozproszoną flotyllę łodzi ratunkowych Titanica, byli przekonani tragicznych chwil jakie musiały się dziać na tych wodach Atlantyku. To oni nazwali ten statek "statkiem wdów" i to oni byli pierwszymi, którzy dowiedzeli się o targedii Titanica.

Statek zatonął 17 lipca 1918 w okolicach wybrzeży Irlandii, po storpedowaniu przez niemiecki U-boat. 157 pasażerów zostało uratowanych przez HMS Snowdrop następnego dnia. Wrak Carpathii został odnaleziony w 1999 przez Amerykanina Cliva Cusslera.
Tekst opracowany przez Pablo, na podstawie źródeł umieszczonych w internetowej encyklopedii Wikipedia.